ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Дъбово залага на различни подходи в преподаването
Целта ни е не просто децата да са прибрани на топло през зимата, а да бъдат образовани и възпитани.“ Това споделя пред „Аз-буки“ Даниела Динева – директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в старозагорското село Дъбово. Другата ѝ амбиция е да убеди родителите от селото, че местното училище предлага не по-малко качествено обучение и грижа за децата им от това в града. И че няма смисъл те да бъдат извозвани в съседни градове, както се случва през последните години. Към днешна дата в училището се обучават около 100 деца от селото, като основната част от тях са от уязвими групи.
„Като база, училището ни е едно от най-привлекателните в общината. Колегите, като ценз и възможности, са на нивото на тези в градовете“, разказва директорката. Самата тя работи тук от 10 години и в последните пет ръководи школото. Зад гърба си има и педагогически опит в града. Споделя, че миналата година спонтанно решават да направят родителска среща със семействата на бъдещите първокласници, на която ги запознават с промените в базата и с учителите.
„И те видяха, че нашето училище е с променен облик, а в лицето на всеки от екипа съзряха желание то да продължи да съществува поне още 170 години. За радост,
успяхме да убедим родителите да запишат децата си при нас.
Смятам, че оправдахме доверието им“, отбелязва Динева. Наесен се надяват нови около 14 деца да влязат в I клас.
Към задържането на децата в училището и качественото им образование е насочен проект, с който дъбовчани кандидатстват за иновативен статут. „И сега прилагаме много иновативни подходи. Но очаквам включването ни в мрежата на иновативните училища да разшири и възможностите за обмен на идеи и на нестандартни, но изключително полезни практики. Да ни помогне да натрупаме опит в разрабоването и прилагането на нови методи на преподаване с колеги от страната“, пояснява Динева.
Предвижда се в рамките на четири години в училището да се промени начинът на преподаване на математика и английски език, както и четене. Преподавателката Мария Колева предлага метода „Иновативна математика“, който ще се прилага в VI клас и се основава на обучение чрез разработване и правене, визуализация с макети, работа в екип и игрови подходи. Целта е чрез различни информационни технологии да се привлече интересът на децата към математиката и тя да стане по-интересна и разбираема за тях. Колежката ѝ Мария Апостолова залага на „Забавен английски език“, основан на методите на обърната класна стая, мултимедийна презентация и проектобазираното обучение на шестокласниците. Наскоро за Деня на Европа с нейна подкрепа петокласници създават презентация на български и на английски език.
Теменуга Левтерова разработва метода „Дървото на мечтите“ за учениците от III – IV клас, който и към момента се прилага в клуб „Ръка за ръка“. Идеята е той да се използва и в занимания по интереси в целодневната организация на учебния ден. Целта е да се привлече вниманието на децата към книгите и да се развие четенето с разбиране. Ще се залага на обсъждания, дискусии, мозъчни атаки, упражнения, дидактически и ролеви игри. Самата учителка започва работа в училището преди година още като студентка и първоначално работи като помощник учител. Сега е учител в група с целодневна организация и ръководи група за дейности по интереси.
В нея децата развиват креативността си и изработват различни произведения от природни и от отпадъчни материали. Кани и гости от читалището, учители, родители и бивши колеги, които четат и дискутират с децата прочетеното. В училището обсъждат и възможности за провеждането на интегрирани уроци, които да покажат връзката между отделните методи и предмети.
За постигането на тези цели работи екип от 12 педагогически специалисти. „Гордея се със задружния ни колектив. Радвам се, че дадох шанс на няколко местни млади хора да се реализират като учители. Те познават децата и родителите, поддържат контакт с тях и имат тяхното доверие“, казва директорката. Педагозите работят допълнително с онези деца, които имат образователен дефицит. По проект „Подкрепа за успех“ функционират пет групи. Работят и 6 групи за дейности по интереси – клубовете „Ръка за ръка“, „Забавна математика“, „Скритият свят на компютъра“ и „Опознай България и нейната природа“, спортен клуб по джудо. Съвместно с местното читалище „Развитие“ е сформиран и клуб по народни танци.
„Колегите се отнасят сериозно и към квалификацията си. Наскоро се включих-
ме в няколко уебинара за работа във виртуална класна стая, с различни софтуерни продукти и с интерактивната дъска. В момента някои участват в онлайн подготвителни курсове за ПКС“, изброява Динева.
В тази връзка, отбелязва, че учителите с общи усилия успяват да поддържат образователния процес и в дистанционна форма. Поради необходимостта от бърза реакция в началото започват със затворени групи в социалните мрежи, след което преминават към обучение във виртуална класна стая.
„Борим се да обхванем максимален брой деца при обучението в електронна среда, а за останалите, които по една или друга причина не могат да бъдат обхванати, ни съдейства образователният медиатор към училището. Осигурихме му предпазни средства и той разнасяше учебни материали по домовете на учениците и ги връщаше за проверка“, казва събеседничката ми. Дори за онези, които нямат интернет,
училището закупува карти за достъп за времето на учебните занимания.
На някои са предоставени и електронни устройства и лични телефони на педагозите. Прилагат се и гъвкави решения, тъй като има семейства с деца в няколко различни класа, което не позволява едновременна работа онлайн. „Надявам се от септември да се върнем в класните стаи, защото личният контакт липсва и на децата, и на нас, учителите“, споделя директорката.
Преди няколко години сградният фонд на училището е обновен по проект „Красива България“. Навсякъде е осигурен и безжичен интернет. В класните стаи, в коридорите и в двора има камери и онлайн наблюдение от охранителна фирма. По национална програма на МОН през 2017 г. е оборудван и кабинет за целодневното обучение, като в две групи са обхванати всички 48 деца от начален етап.
„По моя инициатива с колегите оформихме битов кът в училището. С помощта на колежката Левтерова коридорите придобиха нов облик и в междучасията учениците могат да упражняват занимателни игри. Облагородихме просторния училищен двор, създадохме пътеки и кътове за игра. Направихме градинка с цветя. С децата засадих-ме дръвчета и те полагат грижи за тях. Тези дейности ги учат да пазят създаденото не само от тях“, отбелязва още събеседничката ми.
Училищният екип полага усилия да разнообрази училищния живот, затова и често в школото гостуват театрални трупи, организират се и конкурси. Децата взимат участие в национални, общински и международни конкурси. „За наша радост, петокласничката Надя Ахмед спечели трето място в националното състезание по български език, организирано от СУФ „Любословие“, отбелязва Динева.
Заедно с колегите си се стреми да използва различни програми и проекти, за да може училището да обновява материално-техническата база. Сред последните придобивки е интерактивен дисплей по проект „Образование за утрешния ден“. Със собствени ресурси се обновява поетапно наличната техника, като преди две-три години са подновени част от машините в компютърния кабинет. „Макар често проектите ни да не са били одобрявани, вдъхвам на колегите желание за разработване на нови идеи, тъй като, ако не опитваме, със сигурност няма как да се получи нищо“, заключава тя.
И отбелязва, че никога не е отказала на колеги от гимназии да представят пред учениците ѝ възможностите, които предлагат. „Защото бъдещето на децата и кариерното им ориентиране са на първо място“, убедена е Динева.
Историята
През 2019 г. школото в с. Дъбово отбелязва своята 170-годишнина. Началото е поставено през далечната 1849 г., когато в църковния двор се построява светско първоначално училище с две стаи. Първи учител е попският син – даскал Енчо Попниколов. Първи прогимназиален клас е открит през 1895/1896 г., а през 1911/1912 г. – и втори прогимназиален клас, като училището става районна смесена прогимназия и обхваща учениците от съседните села. Две години по-рано е завършена новата постройка на школото. През 1958/1959 година е построен нов физкултурен салон, а през 1960/1961 г. – надстройка на цялата централна част на училището. От 1944-а е основно училище, което носи името на светите братя Кирил и Методий.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg