Университетът „Ориентале“ в Неапол отбелязва през 2022 г. 80-годишен юбилей от създаването на Катедрата по български език
Антоанета НАЙДЕНОВА,
Наш специален пратеник
София – Неапол
Българисти и слависти от 13 държави, лектори по български език и култура от 14 европейски университета, студенти и културни дейци се събраха на конференцията „Българският език, литература и култура: пътища през мултикултурния свят“. Организатор на форума е Катедрата по български език, българска литература и славянска филология към Университета „Ориентале“ в Неапол. Събитието е под патронажа на Н.Пр. Тодор Стоянов – посланик на България в Рим. На откриването присъстваха и почетният консул на България в Неапол, област Кампания, Дженаро Фамилиети, представители на Министерството на образованието и науката, на университети и институти на БАН.
Медиен партньор на иниацитивата е Национално издателство за образование и наука „Аз-буки“,
Онлайн в откриването се включи и българският писател Георги Господинов, който преди месец стана носител на най-престижната италианска награда за литература „Премио Стрега Еуропео“. Той е първият българин, удостоен с наградата, и първият писател от Източна Европа. Получава я за романа си „Времеубежище“, който излезе през юни в Италия в превод на известния българист и славист проф. Джузепе дел Агата. Георги Господинов се съревновава за втори път за най-престижното отличие в Италия след номинацията на „Физика на тъгата“.
Носителят на осмата европейска награда „Стрега“ отдаде значимото за работата на българските лекторати, които подготвят добри преводачи от родния език по цял свят. „Благодарение на вашата работа става възможно българското творчество да влезе в домовете на хора от различни краища на Земята“, каза писателят Георги Господинов пред участниците във форума.
След две отлагания конференцията в Неапол даде възможност да се възобнови обсъждането на различни теми за мястото и ролята на българския език и култура по света, за мисията на лекторатите, тяхното функциониране и значение за културните и образователните политики на българската държава. В рамките на форума се проведе и кръгла маса на тема „Лекторатите – лаборатории за съвременна българистика“, на която българистите и славистите зад граница получиха отговор на вълнуващи ги въпроси. На кръглата маса бяха представени работата и добрите практики на българските лекторати в Кьолн, Германия, в Атина, в Украйна. Някои от лекторатите работят в тясно сътрудничество с българските училища зад граница. Това поражда идеята за създаването на пътуващ методически лекторски семинар за запознаване със спецификите на неделните школа и евентуалното осигуряване на студенти българисти, които да преподават в тях.
Доказателство за полезната работа на българските лекторати е и успешно проведеният конкурс за млади преводачи „Леонардо Пампури“ – част от Дните на българската култура „Познаваш ли България?“ (Conosci la Bulgaria?). Инициативата е на Лектората по български език, литература и култура в Болонския университет, кампус Форли, чието пето издание се проведе в рамките на конференцията в Неапол. Италианските студенти българисти, участвали във второто издание на конкурса „Леонардо Пампури“ имаха нелеката задача да преведат част от последния роман на Ангел Игов „Фини прахови частици“. Петчленно международно жури определи победителите в Конкурса.
Първата награда печели Федерико Донадио от Университета „Ориентале“ в Неапол. Второто място е за Лука Молинари от Варшавския университет, а третото си поделят Джада Фратини от Университета за чужденци в Перуджа и Николета Кадето от „Ка Фоскари“, Венеция. Те получават грамоти и бяха поздравени от доц. Светлана Славкова от кампус Форли и от Жана Яковлева – директор на Българския културен институт в Рим.
През 2022 г. ще бъде отбелязан 80-годишният юбилей на Катедрата по български език, българска литература и славянска филология към Университета „Ориентале“. Неин ръководител е доц. д-р Татяна Лекова. Тя и българският лектор д-р Мая Падешка – редактор на научно списание „Български език и литература“, издавано от „Аз-буки“ – организираха международната конференция в Неапол, с която се поставя началото на поредицата от научни и културни събития от юбилейния календар. Катедрата е създадена от Енрико Дамяни – учен славист и българист, създател и на Катедрата по славянски литератури в Университета „Сапиенца“ в Рим. По-късно през 1932 г. той организира семинарни занятия по български език в Неапол, а през 1942 г. основава и Катедрата по български език. През същата 1942 г. Енрико Дамяни основава и италианската катедра в Софийския университет.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg