Работната група за възстановяване и устойчивост на Европейската комисия, начело с генералния директор Селин Гауер, посети Националния STEM център в София и се запозна с изпълнението на заложеното в Плана за възстановяване и устойчивост в областта на образованието. Делегацията от ЕК е придружена от вицепремиера по управление на европейските средства Атанас Пеканов и зам.-министъра на образованието и науката Надя Младенова.
Директорът на Националния STEM център проф. Найден Шиваров запозна гостите с изпълнението на проекта „STEM центрове и иновации в образованието“, финансиран по Плана за възстановяване. Той подчерта, че при тях ще се извършва цялостната координация, както и теоретичните и практическите обучения за учители, студенти и ученици. Ще се разработва методологията за обучение за учителите за STEM преподаване, както и материалите, които да се използват в класните стаи. Резултатите, които се очакват, са младите хора да придобият нужните знания и умения, като се обучават с методи и в съвременна среда, близки до реалния живот, за да могат да се реализират успешно на пазара на труда в бъдеще.
„Цялата логика на инвестициите, заложени в Плана за възстановяване от Министерството на образованието и науката, е насочена към това да се достигне до всяко училище в България – заяви зам.-министър Надя Младенова. – Примерът със STEM центровете е показателен, тъй като са предвидени средства, както в инвестиционния проект „Модернизация на образователната инфраструктура“, така и за създаването на STEM центрове във всяко държавно или общинско училище, дори и да е най-малкото и в което и населено място да се намира. Тези две дейности се допълват прекрасно, за да можем след няколко години да повишим нивото на дигитализация в образователната система и то да стане такова, каквото ни се иска да бъде.“
Зам.-министър Младенова добави още, че в МОН са подготвени всички процедури. Те ще бъдат обявени веднага след изтичането на срока за обществено обсъждане, така че училищата да могат да кандидатстват за създаването на STEM центрове.
Служители от Националния STEM център в София демонстрираха пред гостите малка част от възможностите за обучение, които ще предоставят на младите хора и на учителите при тях в областта на природните науки, роботиката, 3D технологиите, математиката и информатиката.
„Силно съм впечатлена от това да видя как могат да се използват средствата от Плана за възстановяване и развитие, за да се приближи науката до децата и студентите, така че те да могат да се обучават практически в нови лаборатории – каза генералният директор и ръководител на Работната група за възстановяване и устойчивост на ЕК Селин Гауер. – Вижда се колко бързо се въвеждат всички етапи от Плана. А това е само един от многото проекти и реформи, които се финансират от него. Трябва да се бърза, защото времето е пари.“
„Целта на този проект е да зададем нова основа на българското образование във всички български училища както за учениците, така и за учителите, така че те да могат да използват всички най-нови технологии“, заяви вицепремиерът Пеканов. Той подчерта, че изграждането на STEM центровете по училищата, както и националният и регионалните STEM центрове, са интегрирана система, която трябва да се развива паралелно, да бъде готова и да заработи до края на 2026 г.
„Тук ще тренираме бъдещите олимпийци и учени, надявам се и бъдещи Нобелови лауреати“, заключи Атанас Пеканов.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg