Петя НИКОЛОВА
Сред гората на Троянския Балкан, в защитената местност Марина река в Странджа или в Природен парк „Шуменско плато“ децата от начален етап опознават природата и се възпитават да бъдат част от нея. В мащабната инициатива „Горска педагогика“ на Изпълнителната агенция по горите са включени 54 000 деца в начален образователен етап. Да се запознаят с животинските и растителните видове в България, с биоразнообразието в горите, да научат повече за измененията в климата и последствията върху видовото разнообразие в горските екосистеми, са цели на Програмата.
„Горската педагогика се оказа много полезна и привлекателна за децата и учениците – споделя Ирена Стоянова от Изпълнителната агенция по горите. – С помощта
на нашите лесовъди от регионалните дирекции и от държавните горски стопанства, както и благодарение на активността на биолозите от държавните природни паркове непрекъснато се провеждат занимания сред природата. Децата опознават все повече растителни и животински видове, научават не само правилата за опазване на гората, но и по какъв начин да опазят себе си в нея.“
Една от последните инициативи на горските педагози от Природен парк „Шуменско плато“ е срещата им с децата от ДГ „Пчелица“ – Шумен. Педагозите не само демонстрират как се разпъва палатка, но позволяват на децата да опитат сами. Дават им да носят истински щеки и туристическа раница, учат ги на практически действия за избягване на опасности в гората и за предотвратяване на замърсяването. Специално за четвъртокласниците от СУ „Панайот Волов“ в Шумен пък се организира посещение на пещерата Бисерна.
В нея учениците виждат прилепите в естественото им местообитание. Научават, че там живеят 14 от общо 20 вида прилепи, описани на територията на Природния парк, и че големият нощник е най-често срещаният обитател на Бисерна.
В подножието на Троянския Балкан началните учители Десислава Николова и Веселина Йонкова от ОУ „Васил Левски“ в село Борима се възползват от предразполагащата есен и включват учениците от I до IV клас в заниманията по горска педагогика. В околностите на селото лесовъди от РД по горите – Ловеч, Лесозащитната станция – София, и Държавното горско стопанство – Борима, ангажират учениците в разнообразни игри и опознавателни дейности. Лесовъдите ги включват и в гасенето на симулирани горски пожари.
„Марина река – живият музей на терциерна Европа“ е мястото, което събира над 50 деца, учители и родители от Приморско и Китен. Съдбата на защитената местност Марина река, разположена в границите на Природния парк „Странджа“ и около едноименната река, предизвиква интереса и с това, че показва как обединените усилия на лесничеи, ботаници и природозащитници водят до успех в съхранението на уникални природни горски обекти. Мястото се превръща в класна стая на открито и позволява за 30 минути да се опознаят емблематичните видове от колхидската терциерна флора.
Биолозите Иван Камбуров и Милен Рашков показват отблизо живи земноводни и насекоми. Подготвените маски с очите на различни животни събуждат жив интерес. Но най-интересен се оказва светът, когато го видиш през фасетните очи на пчелите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg