Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Педагогика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Педагогика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 10, 2023

Всичко за България

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
08-03-2023
в Брой 10, 2023
A A

С песни и танци от бивши и настоящи ученици Българският образователен и културен център „Св. Климент Охридски“ във Вашингтон отбелязва 20-ата си годишнина. Детската група на танцов състав „Здравец“ танцува буйна ръченица. Театрална школа „Традиции“ представя част от авторския спектакъл „Живи шевици“. За празника видео поздрав отправят и няколко ученици от първия випуск на Центъра. „Това беше много приятна изненада“, споделя пред „Аз-буки“ директорката Доротея Кадра. На празника присъстват около 200 гости – бивши и настоящи директори, настоятели, деятели, учители и ученици, семейства от общността, сродни организации от района. Официален гост е посланикът на България в САЩ Георги Панайотов. От името на цялата мисия на Българското посолство в САЩ той поднася на училището почетен плакет за значим принос за съхранението на българския език и култура в Америка. Специален гост е и основателят и председател на Центъра на българската общност във Вашингтон Асен Асенов, който оказва постоянна подкрепа на училището.

Деца
и учители от Българския образователен
и културен център „Св. Климент Охридски“ във Вашингтон честват българските празници

Стела МАРИНОВА

Началото на Българския образователен и културен център „Св. Климент Охридски“ е поставено през 2002 г. от група ентусиасти. „Д-р Силвия Николaeва – преподавател в Софийския университет, и Марлена Мутафова, с моралната и финансова подкрепа на Георги Лазаров от Балтимор и с помощта на инициативна група от 21 човека, организират проекта „Всичко за България“. Благодарение на вдъхновения труд, енергия и ентусиазъм на тези хора и всички последвали ги Центърът не е спрял да се разраства“, споделя Кадра.
В началото на проекта в рамките на 45 дни, всяка събота през март и април се провеждат безплатни занятия по български език, история и география на България за децата от района на Вашингтон, които в началото са само 12.
20 години по-късно училището е едно от най-големите български школа в района. Днес в БОКЦ „Св. Климент Охридски“ се обучават над 130 деца, а учителският колектив е от 25 души.
„Някои от учителите преподават в училището от над 10 години, всяка учебна година обаче се присъединяват и нови колеги“, допълва директорката. През годините училището се е помещавало на няколко различни места в района на Вашингтон, като от 2018 г. се намира в сградата на частното New School of Northern Virginia, където разполага с чудесна база и достатъчно място за нарасналия брой ученици. Още от първите години след създаването на училището има и детска градина. Групата за най-мъничките става все по-популярна и тази година в нея има 18 дечица.
„През годините Центърът е постигнал много успехи благодарение на отдадения труд на тези учители и на труда на техните ученици, разбира се. Много наши възпитаници са участвали в конкурси по литература и изобразително изкуство, както и в многобройни инициативи и програми“, горда е директорката. Центърът работи съвместно с множество образователни институции и културни организации от района – Българския център „Зора“ в Ричмънд, Българското училище „Дора Габе“ в Балтимор; и от България – с Департамента за езиково обучение към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Пловдивския университет, ОУ „Кочо Честеменски“ в Пловдив, Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян и др. От 2007 г. членуват в Асоциацията на българските училища в чужбина. А през 2011/2012 г. училището официално е лицензирано от MOН за класовете по български език, литература, история и география и преименувано на Български образователен и културен център.
Съвсем малка част от децата, които посещават училището, са родени в България.
Немалка част от всички са от семейства, в които само единият родител е българин. При част дори другият родител не е американец, така у дома говорят и трети език.
В същото време, има и такива, които идват от България със семействата си и са тук временно, например заради назначението на родителите си. „Те посещават съответния клас, в който би трябвало да са в България, тъй като работим по програма на българското Министерство на образованието и науката. В края на съответната година децата получават удостоверение, което при връщането им в България се признава и те могат да продължат в българската образователна система, без да пропускат година или да полагат приравнителни изпити. Или поне по предметите, които се изучават в българското училище в чужбина – български език, литература, история и география“, разяснява Кадра. Според нея е много полезно за останалите деца в класа, когато в него има ученик, дошъл от България, особено в часовете по български език. От тях съучениците им научават много за културата в българското училище, за езика и говора на младите.
Занятията в Центъра се провеждат всяка събота от 13,30 до 16,45 часа в 4 учебни часа от по 40 минути. „В междучасията също кипи бурен живот – всички се събират отвън на площадката или във физкултурния салон на училището да играят, да си говорят или пък похапват царевични пръчици и солети от българския магазин, който е в училище всяка събота“, споделя Кадра. Преди и след редовните часове децата могат да се включат в извънкласни дейности по свой избор. От 2015 – 2016 г. към Културния център започват програми по изкуствата с директор Деси Джорданоф. Те включват изобразителни, театрални и танцови изкуства за различни възрастови групи. В театрална школа „Традиции“ с ръководител Юлия Ташева от миналата година децата работят по авторския спектакъл „Живи шевици“, с който вече се представят на няколко фестивала в района. Фолклорният танцов състав „Здравец“ с ръководител Деси Джорданоф редовно представя България на Деня на отворените врати на посолствата.
„Тази година имаме и изключително интересна програма за часовете по изобразителни изкуства с Димитър Мавров, където децата научават повече за древната тракийската култура. Творят свое златно тракийско съкровище, запознават се с принципите за сеченето на монети и разкодират съдържанието в монетите от Древна Тракия, Гърция и Рим, разпространени и по българските земи“, разказва директорката.
От тази учебна година имат и балетна школа за най-малките. „Когато гледам изпълненията на по-малките ни ученици на училищните празници или при участия в международни фестивали, желанието, нетърпението и емоцията да се представят, да покажат какво са научили от българската култура, език, традиции, ме изпълват с гордост“, заявява Кадра.
Директорката обяснява, че между VI и IX клас има период, когато децата най-силно се демотивират. Изключително заети са в редовните си училища, ходят по спортни състезания и българското училище започва да им идва в повече. „Част от тях дори прекратяват посещенията си. Но и голяма част малко по-късно, съвсем съзнателно, дори без намеса на родителите, вземат решение да се върнат и да продължат до завършване“, разкрива Кадра.
За мотивацията да продължат с изучаването на майчиния език, роля изиграва и една възможност, която датира от 2018-а. Тогава българският език е включен в програмата за двуезичност от Департамента по образованието на Федералния окръг Колумбия и се признава във Вашингтон, Мериленд и Вирджиния. „Вече 13 американски щата включват българския език в така нареченият Печат за двуезичност. Това означава, че местните университети признават издадения от българска институция документ за владеене на езика. Той носи предимства при кандидатстването в колежи и университети“, разяснява директорката. От 2018/2019 учебна година БОКЦ „Св. Климент Охридски“ е официален тестов център и домакин на провеждането на изпита за владеене на български език. Досега там са подготвени и са се явили на изпит 28 ученици. Всички издържат изпита успешно и получават свидетелства за владеене на български език и „Печат за двуезичие“.
Българският образователен и културен център може да се похвали, че тази учебна ще изпрати своя 10-и випуск абитуриенти. В него ще завършат четирима дванайсетокласници. Част от тях се връщат в училището и след като го завършат, за да се видят с преподавателите си. „Всеки път,
когато вече завършили наши ученици се върнат в училище просто защото им липсва,
да се разтъжат и да се видят с учителите си, това ни прави толкова щастливи. И си казваме, че това е смисълът на всичко, което правим в българското училище – заявява Кадра. – Неотдавна дъщерята на нашия помощник-директор, която къде с желание, къде по принуда е посещавала българското училище от двегодишна възраст до завършване на XII клас, ѝ се обади по телефона от колежа и ѝ каза: „Знаеш ли, някой ден, когато имам деца, ще ги водя на българско училище“. Това са моментите, които ни правят щастливи и горди.“
В Центъра се провеждат и курсове по български език като чужд за възрастни. Акцентът е върху слушане и четене с разбиране и овладяване на езика говоримо. Курсът обикновено се посещава от този родител в смесените семейства, който не е българин. Например тази година в него се включват двойка, в която момичето е българка, но е израснала в Америка и не говори добре български, и нейният партньор американец. Изучаването на българския език като чужд привлича и хора без български корени. Тази година в курса се е записала по-възрастна дама – американка, която желае след пенсиониране да се установи в България, защото е посещавала страната ни и много ѝ харесва. „Неотдавна имахме ученик, който случайно попада на видео за България в YouTube. Страната и културата му се струват толкова интересни, че решава да научи повече. Така открива нашето училище, което посещава в продължение на няколко години“, разказва Кадра.

Your Image Description

Свързани статии:

Пазител на родното „Еразъм“ стажът влиза в час Снимка БУ „Слово“Студенти от Оксфорд преподават в БУ „Слово“ БУ „Кирил и Методий“ – ИстанбулСрещи край Босфора

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Ние по света

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Хранители на културното наследство

Следваща статия

Пазител на родното

Следваща статия
Пазител на родното

Пазител на родното

Самоочистващи се повърхности ще ни предпазват от микроби

Самоочистващи се повърхности ще ни предпазват от микроби

И студент  на годината е…

И студент на годината е...

Последни публикации

  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s – Special Issue / 2025, година XCVII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СП.ПЕДАГОГИКА , ГОДИНА XCVI, 2024
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 8/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 7/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 6/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 5s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 5/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 4/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 3s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2024, година XCVI
  • Годишно съдържание
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2023, година XCV
  • Сп. „Педагогика“, книжка 8/2023, година XCV

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"