Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Педагогика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Педагогика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 34, 22 – 28.08.2024 г.

Спа център в училищния двор

С терапии и масажи бъдещи терапевти от Хуманитарната гимназия във Велико Търново се включват във фестивала „48 часа Варуша юг“

Стела Маринова от Стела Маринова
26-08-2024
в Брой 34, 22 – 28.08.2024 г.
A A
Част от практическите занятия на учениците се провеждат в учебния кабинет в гимназията. Снимка – Профилираща хуманитарна гимназия

Фоайето и дворното пространството пред входа на Профилираната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий” във Велико Търново се превръщат в спа център, предлагащ възможност за отмора на жители и гости на града. Малки и големи се наслаждават на процедурите, които възпитаници на паралелка „Терапия и рехабилитация” правят на всички, които ги посещават.

Събитието е част от програмата на фестивала „48 часа Варуша юг“.

Още преди спа центърът да отвори врати, част от учениците излизат пред училището, за да приканват минувачите по улицата да ги посетят. Не минава много време и посрещат първите си гости, а учениците и техният преподавател Анелия Козлева им разказват от какви процедури могат да се възползват. А те не са никак малко.

Учениците предлагат терапията „нежни ръце“, която включва масаж и парафинотерапия.

За отмора от баирите на града е процедурата „уморени крака“. Тя включва хидрованичка, масаж на краката и компрес с криогел.

Не липсват и терапии за „сияйно лице“ – масаж, маска или пък процедура с дарсонвал.

А тези, които искат да се насладят на релаксиращ масаж на гърба, биват поканени в учебния кабинет, за да могат да легнат на кушетката за процедурата „бягство от стреса“.

Сред посетителите на центъра са цели семейства, майки с дъщерите си, баби с внучките. Някои от тях споделят, че именно спа центърът е първата им спирка от събитията в програмата на фестивала, тъй като той привлича най-много вниманието им. А някои от доволните клиенти дори питат младежите дали ще участват и в трите фестивални дни. За тяхно съжаление спа центърът е част само от първия ден на програмата.

Най-голям интерес предизвикват терапиите за ръце и масажите в кабинета,

като на няколко пъти се образуват и опашки от чакащи. По-големите ученици показват не само умения да извършват процедури, а и отговарят на въпроси, свързани с тях. Дават и различни съвети.

В училището предлагат терапия „нежни ръце“, която включва масаж и парафинотерапия. Снимка – Авторът

Идеята за участието на Хуманитарната гимназия в „48 часа Варуша юг“ се заражда в разговор между Ренета Ангелова и Елина Генова от журналистическата паралелка в училището.

„Фестивалът е свързан със стария квартал на Велико Търново – Варуша юг, и в него могат да се включат живеещите, артисти, които идват тук, както и емблематични за района постройки. Сградата, в която се помещава нашето училище, е една от малкото запазени в квартала и искахме да се възползваме от нейния капацитет за тазгодишната програма – разказва Елина. – Чудихме се с какво да представим нашето училище. Тъй като имаме две паралелки – „Журналистика“ и „Терапия и рехабилитация“, решихме, че учениците от втората трябва да покажат практиката си от часовете, т. е. да правят масажи.“

Двете момичета споделят това с учителката на паралелка „Терапия и рехабилитация“ Анелия Козлева, която веднага прегръща идеята им.

„Ние сме част от квартала и няма как да се случва някаква инициатива тук и ние да не станем част от нея. На моите ученици – терапевти, също много им хареса идеята“, казва Козлева.

Тя допълва, че двете паралелки винаги си сътрудничат и разчитат на журналистите да отразяват всички събития, които правят в рамките на учебната година.

Бъдещите журналисти представят и самата специалност „Терапия и рехабилитация“ на страниците на ученическия вестник „Междучасие“, чието излизане възобновяват тази година. Рената може да се похвали, че в един от броевете е поместено и нейно интервю със служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.

„Беше интересно преживяване.

Не очаквах министърът да се съгласи да ни даде интервю.

Той ни отговаряше на въпросите, предразположи ме и аз да говоря. Беше много забавно“, споделя ученичката.

Учителката признава, че заради лятната ваканция е по-трудно да организира учениците, но доброволци да покажат своите умения все пак не липсват. Подготовката на работните места за изнесения спа център също изисква усилия, но се справят и с тази задача.

Сред учениците, които се включват в инициативата, са Васил Димитров и Аделина Катрева, които ще бъдат съответно в IX и XII клас. За избора на бъдещата им професия и двамата са насочени от учителите в Хуманитарната гимназия. Привличат ги и условията в нея.

„Обстановката тук е доста приятна. Когато учителите дойдоха в предходното ми училище, ме запалиха и аз реших да дойда и да уча тук и страшно ми харесва. Избрах професията и заради най-важната ми цел – да помагам на хората“, споделя Васил.

До последно Аделина е решена да учи в ПМГ “Васил Друмев” и прави всичко, за да бъде приета – завършва с пълен отличен и изкарва високи точки на външните оценявания. 10 минути преди да нареди желанията си обаче, майка ѝ я запознава с една от учителките в Хуманитарната гимназия.

„Тук се учи не само чиста биология и химия, а си все едно първи семестър в университета.

Дойдох и много ми харесаха и госпожата, и самото училище. Долу имаме кабинет по биология с над 150 препарирани животни. Казах на мама, че записвам само „Терапия и рехабилитация“ и нищо друго. Доволна съм от избора си. Тук ми е като вкъщи. Много ми е комфортно и се чувствам добре“, с усмивка споделя Аделина. Засега е решила, след като завърши, да се насочи към хобитата си в сферата на изкуството.

Васил е твърдо решен да не изоставя професията и да отвори частен кабинет. Успоредно обаче мисли да следва за учител по история и цивилизации и по български език и литература, защото обича да говори с децата и иска да им преподава по интересен начин.

В рамките на фестивала учениците показват само процедури, които могат да се направят във фоайето и дворното пространство на гимназията. Те обаче се учат да правят много повече.

„В рамките на практическите си занятия учениците се учат да работят с физиотерапевтични апарати, изучават основните техники на масажа и как се прилага при здрав организъм и при различни заболявания, както и различни термални процедури като вапотерапията и парафинотерапията, правят пелоидотерапия (калолечение)“, дава пример Козлева.

Часовете по практика са както в училище, така и извън него. Те посещават кабинета по физиотерапия в поликлиниката, болницата, старчески дом, център за работа за деца с увреждания, Специализираната болница за рехабилитация по физикална и рехабилитационна медицина „Димина“ в с. Вонеща вода. По този начин учениците могат да придобият реална представа за местата, на които биха могли да се реализират, и да преценят дали биха работили там.

Аделина споделя, че е доволна от практиката си:

„Тя ни позволи да видим къде можем да работим и как това ще ни влияе психически. Хубаво е, че имаме възможност

от първо лице да видим самата професия, какво представлява, с какви хора може, да се сблъскаме и да работим.“

И дава за пример, че по време на посещението на класа ѝ в старческия дом със съучениците ѝ ходят по стаите, за да измерват кръвното на възрастните и ги разпитват за заболяванията им, за да видят дали ще могат да преценят каква рехабилитация ще трябва да им се прави.

„Там беше интересно, защото видяхме какво е да работиш с възрастни хора и дали това би те натоварвало, или пък ти е приятно да им помагаш“, казва ученичката.

След като завършват и придобият професия „Изпълнител на термални процедури”, младежите могат да работят в кабинети по физиотерапия и рехабилитация, балнеокурорти, спа и медицински центрове.

„С образованието си, придобито в Хуманитарната гимназия, учениците ни могат да започнат веднага работа. Това е много търсена професия. Част от тях остават на работа на местата, на които ходим на практика“, заявява Козлева.

Така вече втора година абитуриентите на гимназията започват работа в медицински центрове още преди да са завършили.

Тези, които желаят да продължат обучението си по професията, могат да го направят в медицинските университети.

„Хубавото е, че в нашата сграда се помещава и филиалът на Медицински университет – Варна. През годината с учениците ходим при тях, за да наблюдаваме техните упражнения“, споделя учителката.

„Професията „Изпълнител на термалните процедури“ е благородна и добре заплатена. Учениците получават възможност за много добра подготовка по биология. Те могат да започнат при нас в VIII клас и да завършат висшето си образование на горния етаж. Наши ученици се записват в университета. И тази година, и миналата част от тях продължават да учат и специализират акушерство“, казва и директорът на училището Павлин Витанов.

Той се похвали, че от разкриването на специалността през 2016 г. са обявявали прием за половин паралелка, но поради големия интерес тази година обявяват за цяла.

„Всички 26 места се напълниха веднага и вече нямаме свободни, въпреки че увеличихме двойно бройката“, казва директорът.

Your Image Description

Свързани статии:

Спа център в СУ „Иван Вазов“ – Вършец Светът на математиката Default ThumbnailРабота с ума – работа с ръцете Едни даряват, а други прибират

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Велико ТърновоПХГ „Св. Св. Кирил и Методий”Региониспа център

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Три отличия за младите географи от международната олимпиада

Следваща статия

Учениците за мен са като звездите

Следваща статия
Учениците за мен са като звездите

Учениците за мен са като звездите

Министърът на образованието откри 22-рото издание на Националните студентски летни игри

Министър Галин Цоков откри Националните студентски летни игри

Паронимия и четене

Преспивам бебе на ръце

Последни публикации

  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s – Special Issue / 2025, година XCVII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СП.ПЕДАГОГИКА , ГОДИНА XCVI, 2024
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 8/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 7/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 6/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 5s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 5/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 4/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 3s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2024, година XCVI
  • Годишно съдържание
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2023, година XCV
  • Сп. „Педагогика“, книжка 8/2023, година XCV

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"