Намаляването на заплатата без предупреждение е ситуация, която може да предизвика объркване и недоволство сред работниците и служителите. Има случаи, когато работещите установяват, че възнаграждението им е по-ниско от очакваното, без да са били предварително уведомени или запознати с причините за промяната. Това води до въпроси и спорове, които не само създават напрежение в отношенията между работника или служители и работодателя, но и изискват по-дълбоко разбиране на законовите рамки, свързани с възнагражденията.
Възниква основният въпрос:
законно ли е работодателят да намали заплатата без съгласието на работника или служителя и какви са правата ни в такива случаи?
Разглеждаме ключовите аспекти на трудовото законодателство и условията, при които намалението на заплатата може да бъде извършено, както и как да реагираме в случай на неправомерно действие от страна на работодателя.
В трудовия договор се определят основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане. При сключването на трудов договор работодателят е задължен да определи както основното възнаграждение, така и допълнителните възнаграждения с постоянен характер.
Законът предвижда, че
изменение на трудовия договор (включително и размера на възнаграждението) се допуска само и единствено по писмено съгласие между страните.
Това означава, че с допълнително писмено споразумение работодателят и работникът могат да изменят всеки от елементите на съдържанието на съществуващ между тях трудов договор (работно време, длъжност, срок, трудово възнаграждение, и др.) за определено или неопределено време, което следва да се запише в споразумението. Клаузите, които се изменят, изрично се посочват в допълнителното споразумение към трудовия договор.
В случай че работникът или служителят не е съгласен с предложената от работодателя промяна в условията на трудовия договор (включително и размера на заплатата) и не подпише допълнителното споразумение, то не поражда правни последици.
Остават да действат клаузите на подписаните от двете страни досегашни условия на трудовия договор или допълнителното споразумение към него.
Съгласно чл. 272, ал. 1 от КТ без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: 1. получени аванси; 2. надвзети суми вследствие на технически грешки; 3. данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; 4. осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; 5. запори, наложени по съответния ред; 6. удръжки в случая по чл. 210, ал. 4 при осъществяване на ограничената имуществена отговорност.
Ако забележите намаление на заплатата без ваше съгласие, първо потърсете обяснение от работодателя и прегледайте условията в трудовия си договор и вътрешните правила за работната заплата на фирмата или учреждението. Ако няма яснота, подайте писмена молба до работодателя с искане за обяснение. При липса на решение консултирайте се със синдикалния председател, ако в структурата има синдикална организация, или с Инспекцията по труда, включително и адвокат по трудово право, за да защитите правата си.
Справка:
чл. 66, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда (КТ); чл. 119 от Кодекс на труда; чл. 272, ал. 1 от Кодекс на труда; чл. 210, ал. 4 от Кодекс на труда.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg