Приложение, което да помага на хората да пазаруват само локална храна, създават с помощта на изкуствен интелект Калоян Стоянов и неговите съотборници от Професионалната гимназия по електроника и електротехника „Константин Фотинов“ в Бургас.
Целта на разработката е човек да получава информация каква местна храна може да си купи и откъде в радиус от 60 км от мястото, на което се намира. Идеята е по този начин
да се насърчава регионалното производство и да се намалят разходите за транспортиране на продуктите, което помага за екологичната устойчивост,
обявиха създателите при представянето на приложението. Освен това то дава и кулинарни рецепти и съвети как например киноа да бъде заместена с българско просо, което е пряко свързано с екологичния начин на живот и използването на местни храни.
16-годишните младежи от бургаското Електро са твърдо решени да търсят инвеститори, с чиято помощ да реализират проекта си.
Създаването на приложението стана в рамките на двудневен специализиран иновативен лагер за ученици на тема „Изкуствен интелект за екологична устойчивост“.
16 отбора от различни бургаски училища твориха и търсиха решения чрез изкуствен интелект на въпроси, посветени на екологичната устойчивост, и създадоха своите проекти.
Домакин на проявата бе Международният младежки център в ж.к. „Меден рудник“. Негови организатори са Центърът за творческо обучение и Община Бургас с подкрепата на един от големите мобилни оператори.
Целта е ученици на възраст между 13 и 18 години и техните учители да изследват как изкуственият интелект може да допринесе за околната среда, и като краен резултат да бъде създаден проект.
Като въведение към създаването на проекта е и първата задача, която участниците в лагера получиха – всеки отбор да разкаже за свой член, като зададе на изкуствения интелект само една дума, която характеризира човека, а програмата създаде забавен текст.
Лагерът, който нямаше състезателен характер, включваше вдъхновяващи лекции и запознаване с основите на изкуствения интелект, както и работа по групи по казуси от програмите „Умения за иновации“ и „Изкуствен интелект за младежите“ на Intel. Специална сесия „Климатична фреска“ пък демонстрира връзката между изкуствения интелект и екологичната устойчивост.
Форумът се фокусира върху развиването на умения за работа в екип, творческо мислене и екологична осведоменост, а в резултат се родиха 15 вдъхновяващи проекта.
В края на събитието участниците получиха подаръци и грамоти от зам.-кмета по образование, здравеопазване и социални дейности на бургаската община Михаил Ненов.
Преди лагера организаторите имаха среща с екипите на 15 училища, които имат интерес в Бургас да бъдат създадени първите училищни лаборатории по изкуствен интелект не само в страната, но и в цяла Източна Европа. Очаква се този проект да бъде обявен официално през ноември на национална конференция с международно участие „Умения за иновации в образованието“ 8 и 9 ноември 2024 г. В столичния „Интер Експо център“.
Патрон на конференцията е служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, който ще бъде и водещ на панел. Участие ще вземат и двама бивши образователни министри – акад. Николай Денков и Красимир Вълчев.
На конференцията ще се говори за: образователна политика и инвестиции, социално-емоционално образование, училищна общност, безопасност и позитивен климат, технологии, изкуствен интелект и иновации в образованието, истории на успеха и споделени практики.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg