Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Педагогика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Педагогика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 51-52, 19.12.2024 г.

Аплодисменти за болярските деца

„Джуниър бенд“ към СУ „Емилиян Станев“ и ДВГ „Пеещи камбанки“ възвисяват с музика и вдъхват надежда

Петя Николова от Петя Николова
28-12-2024
в Брой 51-52, 19.12.2024 г.
A A
„Джуниър бенд кидс“ към СУ „Емилиян Станев“. Снимки Личен архив Йордан Цветанов, Община Велико Търново

По Коледа стават чудеса, казват хората. Но във Велико Търново чудесата са се случили преди много Коледи. Болярските деца, както ги наричат в Старата столица, са родени под щастлива звезда. Изглежда, в техния град дори въздухът помага. Раждат се хора с талант, с желание и себеотдаденост към професията си, но най-вече – към децата.

„Аз-буки“ представя двама от тях. Владимир Габров – художествен ръководител на Детската вокална група „Пеещи камбанки“ към Младежкия дом, и Йордан Цветанов – учител по музика, ръководител и диригент на духовия оркестър „Джуниър бенд“ към

СУ „Емилиян Станев“. И за двамата, както и за техните възпитаници, може да се говори и пише дълго. Защото не само Коледа, но и всеки празник, а дори и всеки ден във Велико Търново не биха били така вдъхновяващи без звънливите глас­чета на „камбанките“ и изкусните музикални изпълнения на училищния бенд.

Признаваме обаче, че за да ги видим още по-отблизо, „вина“ има великотърновският Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ и всеотдайната Златина Димитрова. Именно тя ни сподели, че в традиционния коледен концерт, състоял се в навечерието на Рождество в голямата зала на Театъра, ДВГ „Пеещи камбанки“ и „Джуниър бенд“ са получили фойерверк от аплодисменти.

И сега разказваме за тях. Правили са го журналисти, дипломатически лица, популярни личности, а вероятно и всеки жител на старопрестолния град.

Владимир Габров

На 30 април т.г. ДВГ „Пеещи камбанки“ отбеляза 45 години от създаването си.

Направи го както подобава – с голям концерт в МДТ „Константин Кисимов“. Бивши и настоящи възпитаници на неуморния създател на формацията Владимир Габров излизат на сцената, събират се и членовете на бившия оркестър към вокалната група. Габров получава Почетен знак на кмета – I степен, и Старопрестолна грамота.

Още от 1979 г. Габров и неговите „Пеещи камбанки“ впечатляват с песните и присъствието си не само публиката в България, но и в чужбина. Преминала под крилото на Младежкия дом години по-късно, вокалната формация – три състава в три възрастови групи, печели награди и записва над 150 детски песни във фонда на БНР. Децата са изпълнители в записи на песните по програмата „Моливко“, пели са пред български общности в не една държава, участвали са в международни конкурси и фестивали.

Само тази година „Пеещи камбанки“ печелят Гран при от международния фестивал „Празник в Испания“, който се провежда в Каталуния. Пеят пред граждани и екипа на Генералното ни консулство в Барселона. Печелят три първи места в три възрастови групи на VII национален конкурс „Песен от извора“ в Стара Загора. А техният ръководител е удостоен със специалната награда за най-добър вокален педагог. Наскоро камбанките участват и в предаването на БНТ „Иде нашенската музика“.

Със сигурност Владимир Габров вече е жива легенда за Велико Търново.

Възторг и възхищение от неговия труд, постоянство и всекидневна отдаденост изказва и диригентът на духовия оркестър към СУ „Емилиян Станев“ Йордан Цветанов, с когото имахме възможност да поговорим.

„Владо Габров е изключителен педагог! Много харесвам хора, които се трудят, а той не престава. Има си отделен коловоз и произвежда таланти. Много му се радвам и възхищавам“, казва за „Аз-буки“ Цветанов.

И неусетно заговаряме за онова, което е превърнало и „Джуниър бенд“ в гордост за Велико Търново. От традиционния училищен духов оркестър Йордан Цветанов прави бенд, чийто репертоар се предлага от самите деца и който те търсят като сцена за изява и удоволствие. Питаме как го постига.

„Доставя ми голямо удоволствие да виждам как се случва нещо истинско с тези малки деца – отговаря той. – Често се хули и недоволства, но в крайна сметка, не се работи. Децата са най-красивият пластилин, който имаме. Най-напред – те са чисти. Но освен това работят адски много. Ако бяха работници в някоя фирма, тя щеше да бъде на върха. Не знам дали осъзнаваме, но именно те са нашият изход.

И затова напук на всички и всичко съм решил да бачкам. Докато мога. Защото виждам как всеки ден свалям възрастовата граница. Репертоара, който в момента свирим с малкия оркестър, преди 6 години можеха да го изсвирят осмокласници или деветокласници. Сега сме намалили възрастта на III –IV клас. И те са много подготвени, много търсещи и много активни.“

Група „Пеещи камбанки“

А Йордан Цветанов и децата наистина работят.

Иначе как да си обясним факта, че през 2021 г. „Джуниър бенд“ достига до финал и се класира на второ място в „България търси талант“. Какво да кажем и за 15 изнесени концерта в Италия, за многохилядната публика в Русия, за седмичните участия в събития във Велико Търново и страната, за включванията на живо по телевизиите, за съвместните концерти с Владимир Ампов – Графа и първия им сингъл – кавър на негова песен. Няма случайности, когато си се посветил на онова, което обичаш.

Йордан Цветанов

„Имаме два състава. Единият е с деца до IV – V клас, а другият е с по-големите. През 2017 г. нарекохме оркестъра „Джуниър бенд“. Струваше ми няколко години, докато се преборя със закостенелите схващания как трябва да звучи един ученически оркестър и към кого да е насочен. Осъзнах, че моите слушатели са децата, а когато имам такива слушатели, тогава имам и запалянковци, които започват да работят и търсят онова, което на тях им е интересно. Щастлив съм, че до ден-днешен мога да работя с моя учител по кларинет Иван Иванов, който ми помага. Всеки ден е с мен в училище и освен индивидуалните уроци репетираме три пъти в седмицата с големия оркестър и два пъти с малкия. Радвам се, че имаме и такъв директор като Кина Котларска. Тя е визионер и топ ръководител, за какъвто можем само да си мечтаем. Винаги ни е помагала и дори ни е насърчавала да рискуваме, когато не сме били сигурни. Може би и заради това ни се получава. Защото имам подкрепата на такива хора.

С тях събаряме стени и минаваме напред.

В България може всичко да се направи. Има толкава несвършена работа или такава, която сам можеш да си създадеш. Освен това поколението, което често чувам да хулят, е безумно талантливо, работливо и информирано.“

В СУ „Емилиян Станев“ можете да видите и чуете как Йордан Цветанов преподава на кларинет. Можете да прочетете в социалните мрежи и страхотните думи по негов адрес. Стигат ни и само тези на Графа, който възкликва: „Йордан Цветанов, ти си истински будител!“. Или на самите деца, които казват, че г-н Цветанов е техен приятел.

Като благодари на Васил Вълчев – директор на МДТ „Константин Кисимов“, за това, че им предоставя сцената на Театъра, и на диригента Георги Патриков, че откликва на идеите на „Джуниър бенд“, Цветанов споделя, че скоро ще чуваме все по-често името на негов ученик. Казва се Симеон Витанов и все още е в X клас. На коледния концерт се включва със соло кларинет в изпълнението на „Джуниър бенд“ на произведението „Румба на Армандо“ на Чик Кърия.

„Да работим повече с децата, да бъдем по-смирени и да ги учим на добро – това пожелава за Коледа Йордан Цветанов. – Или поне да не се пречи на онези, които могат и искат да работят“, добавя с усмивка.


 

Your Image Description

Свързани статии:

Най-необичайните коледни традиции Идва истинският Дядо Коледа Мисия „Спаси Коледа“ Default ThumbnailТворчеството като аскеза и горест „Балада за Георг Хених“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Велико ТърновоВладимир ГабровДжуниър бендЙордан ЦветановКоледаПеещи камбанкиСУ „Емилиян Станев“Творчество

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

25 години вдъхновение с „Джуниър Ачийвмънт“ в Карлово

Следваща статия

Таланти градят мостове от спагети

Следваща статия
Таланти градят мостове от спагети

Таланти градят мостове от спагети

Трябва ли да получаваме заплата, ако не сме заети през целия ден?

Трябва ли да получаваме заплата, ако не сме заети през целия ден?

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков бе първият гост в предпразнично издание на подкаста „След училище", създаден от ученици от Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге. Той отговаря на въпросите на единадесетокласника Георги Божков и пожела успех на училищната инициатива

Министър Галин Цоков гостува на ученически подкаст

Последни публикации

  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2025, година XCVII
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s – Special Issue / 2025, година XCVII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СП.ПЕДАГОГИКА , ГОДИНА XCVI, 2024
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 8/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 7/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 6/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 5s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 5/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 4/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 3s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 3/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1s/2024, година XCVI
  • Сп. „Педагогика“, книжка 1/2024, година XCVI
  • Годишно съдържание
  • Сп. „Педагогика“, книжка 9/2023, година XCV
  • Сп. „Педагогика“, книжка 8/2023, година XCV

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"