„Давайте всичко от себе си в учението, защото то е билетът към звездите.“
Този съвет даде директорът на Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) сенатор Бил Нелсън на българските студенти и ученици по време на лекцията си в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той подчерта ползите от образованието по наука, технологии, инженерство и математика и ролята на младите хора като представители на поколението „Артемида“ – определението, което НАСА използва, за да обрисува следващото поколение изследователи на Космоса.
Лекцията на директора на НАСА бе част от събитието „Ало, Космос! Говори НАСА!“
– „Поколението „Артемида“: Как международното сътрудничество ще подхрани нашето пътуване до Луната и отвъд нея“. Негови организатори са Софийският университет, Студентският дипломатически клуб към СУ, посолството на Съединените щати у нас и Атлантическият клуб.
Посланикът на САЩ у нас Н.Пр. Кенет Х. Мертен представи накратко биографията на Бил Нелсън и посочи, че през 1986 г. той лети шест дни в Космоса по време на 24-ия полет на космическата совалка „Колумбия“. Освен това представлява щата Флорида в продължение на 18 години в Сената на САЩ и 12 години в Камарата на представителите на САЩ. В Конгреса Нелсън е смятан за лидер на космическата програма, силен защитник на борбата с изменението на климата и привърженик на кариерното обучение и образователните програми в науката и технологиите.
Бил Нелсън участва и в церемонията по подписването на Споразуменията „Артемида” през 2023 г. с Милена Стойчева – министър на иновациите и растежа, като така България стана 32-рата нация, подписала договореностите. Те установяват практически набор от ръководни принципи относно сътрудничеството в космическите изследвания между нациите, включително тези, които участват в програмата на НАСА „Артемида“, която има за цел да подпомогне изследването на Космоса за мирни цели.
Според Нелсън следващата ни цел е Луната.
Но не просто да покажем, че можем да отидем там, а за да създадем условия за живеене, временна база, която да може да се използва от човечеството по пътя към следващата ни цел в изследването на Космоса – Марс. Той подчерта, че трябва да има български астронавт. А въпросът му дали сред присъстващите на лекцията има желаещи да изследват Космоса, провокира множество вдигнати ръце в препълнената Аула на Университета.
„Искам да ви окуража, че това е вълнуващо време да бъдете включени в космическа програма. България има всички основателни причини да притежава космическа икономика“, посочи Бил Нелсън.
По думите му темите, свързани с Космоса, са сред малкото, които обединяват хората, изграждат и задълбочават партньорства.
„Все повече неща стават възможни и достижими, когато работим заедно в тази посока – отбеляза Бил Нелсън. – Отивайки в Космоса и изучавайки тайните на Вселената, в процеса научаваме много повече – научаваме повече за себе си.“
Той разказа и за промените на Земята, които е виждал по време на полетите си в Космоса. Директорът на НАСА отговори и на многобройните въпроси на публиката.
Темата за полета на български астронавт в Космоса бе обсъдена и по време на срещата на директора на НАСА с президента Румен Радев. Двамата разговаряха за възможностите за
разширяване на международното сътрудничество в областта на космическите изследвания и технологии.
Държавният глава открои като особено перспективно разширяването на партньорството със САЩ в областта на науката, включително и в космическите изследвания, принос за което имат и успешни български компании.
Обща бе позицията, че проведеният през тази година Софийски фестивал за наука и изкуство „Ало, Космос! Говори България“ показва повишаващия се интерес сред младите българи към космическите изследвания. Събитието бе повод американският астронавт Майкъл Лопес-Алегрия да посети страната ни.
Ръководителят на НАСА подари на президента Радев колаж със снимки от полета на SpaceX Crew-8 през март тази година, с българския и американския флаг, пътували с екипажа на борда на космическия кораб.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg