Ивелина Стоянова*
Има ли нещо нередно в изречението: Нека да се разсеяме малко, за да не се отчаяме от живота? Формите и на двата глагола в изречението са неправилни. Нека да видим къде се корени проблемът.
Някои хора неправилно приемат, че основните форми на тези два глагола от свършен вид са съответно разсеям (се) и отчаям (се), като по този начин ги причисляват погрешно към трето спрежение и образуват формите им по грешен модел с окончанията за трето спрежение. Затова можем да видим изречения като: *Когато се отчаям, отивам да си купя нещо сладко; *Как да разсеяме страха от летене?; *Ще се отчаяте от живота, като видите цените на имотите в София; *Много е лесно да се разсеяш.
Всъщност правилните основни форми на тези две думи са разсея (се) и отчая (се). И двата глагола са от първо спрежение. Правилната употреба в горните примери ще бъде: Нека да се разсеем малко, за да не се отчаем от живота; Когато се отчая, отивам да си купя нещо сладко; Как да разсеем страха от летене?; Ще се отчаете от живота, като видите цените на имотите в София; Много е лесно да се разсееш.
За да не допускаме подобни грешки, можем бързо и лесно да направим справка за правилните форми на думите в Официалния правописен речник на Института за български език онлайн в платформата БЕРОН: https://beron.mon.bg/. Там можем да видим и други думи от същия тип, при които може да се допусне същата грешка: замая (се), смая (се), извая, изтрая и др.
*Д-р Ивелина Стоянова е главен асистент в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ към Българската академия на науките.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg