Зад тази идея застанаха участниците в министерската конференция в Никозия с участието на европейския комисар по образованието, културата, младежта и спорта Тибор Наврачич и заместник-министъра на образованието и науката Мария Гайдарова.
Над 200 представители от 39 държави и международни организации обсъдиха в кипърската столица инструментите, с които образованието може по-ефективно да противодейства на дискриминацията, насилието, радикализацията, екстремизма и ксенофобията в защита на толерантността, общочовешките права и ценности. По стечение на обстоятелствата това се случи в деня, в който терористичен акт разтърси Европа, а адресът е Лондон.
Двудневната международна конференция „Защита на демокрацията чрез образование” е една от най-значимите прояви в рамките на Кипърското председателство на Съвета на Европа. Форумът събира министри и експерти от Европа и Южния средиземноморски район, експерти от международни организации. „Образованието е важно за нашата демократична сигурност, то е основен стълб за изграждането на устойчиви и стабилни общества, за защита на правата на човека и укрепване на върховенството на закона”, заявява при откриването на конференцията зам.-генералният секретар на Съвета на Европа Габриела Батани-Драгони. Подчертавайки, че общите проблеми в образованието изискват общоевропейски подход, тя насочва дискусията към търсенето именно на общи действия за решаването им.
За изработването на обща европейска визия се обявява и кипърският министър на образованието и културата Костас Кадис. „Заради сегашните и бъдещите поколения трябва да намерим обща кауза и да работим заедно, за да се справим с общите предизвикателства”, посочва домакинът на форума. Три основни елемента трябва да са в основата на общата работа, смята той – демократични учебни практики, демократични среди за обучение и демократично функциониране на училищата.
Четете повече в бр. 13, 30 март – 5 април 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.