Наричат Антония Хубанчева – един от младите изследователи в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН.
От 2007 г. изследва прилепите. Обиколила е много места в Африка, в Южна Америка, различни тихоокеански и карибски острови. Освен с фундаментална наука се занимава и с консервационна биология и комуникация на науката, които определя като свои хобита. Тема на нейната дисертация е как сетивата на животните определят тяхното място в екосистемата. „Фокусът на моята работа е как хищниците откриват своите жертви – казва тя. – Това е фундаментална тема, на която се крепи динамиката на екосистемата. Прилепите имат особено значение в нея, тъй като те са едни от най-разпространените бозайници на света. Срещат се над 1300 вида прилепи по целия свят, без най-студените места на планетата.”
Прилепите са високоспециализирани животни с разнообразна диета. Някои се хранят изцяло с растителна храна, плодове, нектари. Така спомагат за оформянето на горите и тяхното възобновяване чрез опрашването на видове, които разчитат изцяло на прилепите за тази цел. Техните цветове се разтварят само през нощта, имат дълги и трудни за достигане чашки и насекомите не могат да се справят с опрашването им.
В Европа има 35 вида прилепи, като 33 от тях се срещат в България. Това поставя страната ни в челните класации на биологично разнообразие на летящите бозайници. Всички видове в Европа се хранят само с насекоми и ако я няма тази регулация, насекомите могат да доведат до тотална екологична катастрофа, тъй като се размножават бързо. Всеки вид прилепи е тясно специализиран в храненето с определено насекомо – някои ловуват високо в открито небе, други – в гъста растителност, трети събират плячката си от земната или водна повърхност.
Четете повече в бр. 13, 30 март – 5 април 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.