Виктория Борисова – Х клас, II място
СУ ,,Цар Симеон Велики“ – Видин
Научен ръководител – Полина Градомирова
В България, а и навсякъде по света наблюдаваме доста сериозни промени в климата и околната среда. Световните лидери организираха среща на най-високо равнище за последно в Глазгоу през 2021 г., за да обсъдят темата, която засяга нашето бъдеще. Но какво всъщност причиняват тези промени? Дали основната вина не е у нас, хората?
Преди промените са се случвали за няколко хилядолетия или столетия, а сега се случват с изключително бързи темпове – дори за няколко десетилетия. Изменението на климата може да се причини от различни фактори. От 1950-те години насам тези промени започват да се забелязват драстично и все повече изследователи правят връзка между наблюдаваните промени и човешки дейности. Огромните пожари в Калифорния, силните и чести земетресения, топенето на ледници, наводненията, високите температури, топлите атмосферни вълни, изчезването на различни видове животни и още, и още. В продължение на години хората, съзнателно или не, замърсявахме и по този начин допринасяме за унищожаването на планетата. Още от първата индустриална революция, когато ръчният труд се заменя с машинен, ние, хората, замърсяваме природата. Светът и технологиите непрестанно се развиват, а заедно с това и ръстът на вредните емисии се увеличава. Изменението на климата е в основата на промяната в условията на околната среда на Земята.
Климатичните промени се превърнаха в глобален проб-
лем през последните няколко десетилетия. В атмосферата се изпускат големи количества въглероден диоксид и други парникови газове. Всичко това е вследствие на човешките дейности. Повечето от газовете идват от изгарянето на изкопаеми горива за производството на енергия. Огромният проблем, е, че емисиите се покачват драстично. Другата дилема, пред човечеството е парниковият ефект. Слънчевите лъчи достигат до Земята. Някои се отразяват и връщат в Космоса. Други се абсорбират. Повечето от тези лъчи се поглъщат от парниковите газове, което води до затопляне на Земята.
* Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват
със съкращения
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.