Екипи от варненската 4. езикова гимназия разработиха четири помагала по учебни предмети на френски и испански език
МОН финансира за втора година Националната програма „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“. По модул „А“ на Програмата – „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език“, е одобрено изготвянето на 27 учебни помагала. 7 от тях създават автори от ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ – Ловеч, 6 – педагози от 164. гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“ – София, 4 – екипи от ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“ – Варна, 3 – учители от ЕГ „Иван Вазов“ – Пловдив, по 2 – колективи от ПЕГ „Йоан Екзарх“ – Враца, от Първа езикова гимназия – Варна, и от ЕГ „Христо Ботев“ – Кърджали, и едно е дело на преподаватели от 2. АЕГ „Томас Джеферсън“ – София. Общият бюджет за модула е 725 хил. лв.
Национално издателство „Аз-буки“ отново се включи в работата по подготовката на учебните помагала и тяхното отпечатване.
В. „Аз-буки“ представя училищата, чиито педагогически екипи са разработили 27-те учебни помагала по общообразователни предмети на немски, английски, испански, италиански и френски език.
Новите помагала са достъпни на интернет сайта на МОН – https://www.mon.bg/bg/100940.
Айсехел РУФИ
Четири помагала по учебни предмети на чужд език – френски и испански, са разработени от авторски екипи от учители от 4. езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ – Варна. Те са одобрени за издаване по НП „Разработване на учебни помагала за обучение по общообразователни учебни предмети на чужд език, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“, коментира за в. „Аз-буки“
Ирена Радева, началник на РУО – Варна. Нормативната уредба регламентира в профилираните гимназии с профил „Чужди езици“ в IX и X клас да се изучават на чужд език най-малко 3 учебни предмета извън часовете по съответния език.
„Липсата на одобрени учебници по общообразователните предмети, преподавани на чужд език, създава необходимост да се разработят специални помагала. Това мотивира екипи от Четвърта езикова гимназия във Варна да се включат в Националната програма за разработване на учебни помагала на чужд език за обучение по общообразователни предмети“, обяснява Веселина Тотева – директор на 4. ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“ във Варна. Това е първата в страната езикова гимназия с преподаване на френски език, създадена на 7 септември 1958 г. Патрон на училището е световноизвестният учен Фредерик Жолио-Кюри – физик, Нобелов лауреат и борец за мир. Въпреки че е известна като Френската гимназия във Варненска област, от 1984 г. в училището има разкрити и осъществява прием за паралелки и с испански език, а общият брой на учениците е над 1000.
Съгласно изискванията в 4. EГ „Фредерик Жолио-Кюри“ – Варна, на френски се преподават история и цивилизации, философия, география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда. Предметите, които се изучават на испански език, са информационни технологии, история и цивилизации, география и икономика, биология и здравно образование.
Дейностите по Националната програма са стартирани с проучване на потребностите по общообразователните предмети на чужд език и сформиране на екипи за разработ-
ване на 4 учебни помагала. Три от тях са на френски език – „Химия и опазване на околната среда“ за X клас, „История и цивилизации“ за X клас и „Философия“ за X клас, а едно от помагалата е на испански език – „Биология и здравно образование“ за IX клас. В указания по Програмата срок са представени проектите на изготвените учебни помагала в Министерството на образованието и науката. В процеса на оценяването всички разработени помагала от преподавателите в 4. EГ „Фредерик Жолио-Кюри“ получават положителна оценка, горди са от варненското училище.
Освен осигуряването на подходящи материали на чужд език, адаптирани към българските ученици, създаването на изданията цели провокиране на по-задълбочен интерес сред младите хора и повишаване качеството на образованието както по съответния предмет, така и по изучавания език. Тъй като общообразователният предмет се преподава на чужд език, помагалата ще осигурят по-добро овладяване на езика, както и обогатяване на речниковия запас. Същевременно учениците ще придобият умения, свързани с логическо мислене, работа в екип и анализиране и селектиране на информацията от учебния материал.
„Разработените помагала по общообразователните учебни предмети на чужд език са предназначени за разширяване и задълбочаване на учебното съдържание или на отделни части, както и за затвърждаване и практическо прилагане на придобитите компетентности. Уверени сме, че това ще съдейства за повишаване качеството на образователния процес“, коментира директорът на 4. езикова гимназия във Варна. Високата квалификация на преподавателите в школото е безспорна, като намира признание в национален и международен план.
„В образователната система на област Варна 4. езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ се е утвърдила с богатия си училищен живот, упорит труд, високи постижения, атмосфера на приятелство, доброжелателност и толерантност. Kъм настоящия момент 25% от учителите притежават І и ІІ квалификационна степен. За пореден път учители от гимназията доказаха своя професионализъм, ставайки автори на учебници по предметите на чужд език“, коментира пред в. „Аз-буки“ началникът на РУО – Варна, Ирена Радева. И допълва, че създадената преди повече от 60 години гимназия е център за Североизточна България за провеждане на изпит DELF за ниво на владеене на френски език и за ниво на владеене на испански език от 2007 г. насам.
4. ЕГ е носител на знака за качество на Министерството на външните работи на Република Франция LabelFranceEducation и на награда „Варна“. Езиковото обучение в 4. ЕГ – Варна, е с високо качество. „Обучението по основния чужд език се подпомага от преподаването на общообразователни предмети на чужд език (билингвално обучение) в IX и X клас по учебните предмети история и цивилизации, география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, философия, информационни технологии“, допълва още Ирена Радева. В 4. ЕГ учениците се чувстват добре и пълноценно участват в урочната и извънкласната дейност на гимназията, известна с богатите си традиции, издаване на вестник на български, френски и испански език, издаване на сборник за ученическо творчество „Устрем“.
Освен че е сред най-предпочитаните училища, Четвърта гимназия в Морската столица е известна и с традициите, многообразие от фес-
тивални дни – празник на песента, на фолклорните танци, театрален фестивал, вечери на френския и испанския език. Театралните трупи всяка година участват във фестивали на испаноезичния театър в България и в чужбина, във Франкофонския театрален фестивал и в различни прояви, посветени на Дните на Франкофонията.
От 2018 г. към семейството на изучаваните романски езици в 4. езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ е присъединен и португалският език, изучаван като втори профилиращ, а гимназията получава статут на иновативно училище.
Учебни помагала за изучаване на предмети
на чужд език, разработени от авторски екипи към 4. ЕГ – Варна
„Химия и опазване на околната среда“ за Х клас на френски език е с автор Нели Райчева – старши учител по химия и опазване на околната среда, преподаващ учебния предмет на френски език, а редактор е Наталия Иванова – главен учител по френски език. Консултант на изданието е проф. д-р Адриана Тафрова-Григорова – почетен член на Лаборатория по химическо образование, история и философия на химията, СУ „Свети Климент Охридски“, като е разчитано и на експертна помощ от Френския институт. Координатор на проекта е Снежа Панайотова – зам.-директор УД, а графичното оформление е поверено на инж. Даринка Атанасова – ръководител направление ИКТ.
„История и цивилизации“ за X клас на френски език е дело на автора Илиана Стойчева – старши учител по история и цивилизации, преподаваща учебния предмет на френски език, редактора Величка Илиева – старши учител по френски език, и доц. д-р Юлия Симеонова – преподавател по методика на обучението по история, ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“, в качеството Ӝ на консултант. Координатор на проекта е Даниела Георгиева – зам.-директор УД, а графичното оформление е реализирано от инж. Велизар Велков.
„Философия“ за X клас на френски език е с автори Ивайло Стаматов – старши учител по философия, преподаващ учебния предмет на френски език, и Мартин Стоянов – училищен психолог. Редактор е Радка Радева – старши учител по френски език, а консултант – проф.д.н. Валентин Канавров, преподавател в катедра „Философия / Философски и политически науки“ към Югозападния университет „Неофит Рилски“. Главният учител по история и цивилизация в гимназията Нели Геновска е координатор на проекта, а оформлението на изданието е дело на Мария Стаматова – учител по български език и литература в 4. ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“.
„Биология и здравно образование“ за IX клас на испански език е създаден от Елизабет Добрева – старши учител по биология и здравно образование, преподаващ учебния предмет на испански език. Редактор е Камелия Савова – старши учител по испански език, консултант – гл. ас. Богдан Хаджиев, д.б. МУ „Д-р Параскев Стоянов“. Графичното оформление е реализирано от Петър Петров – учител по испански език, а координатор на проекта е Доля Попова – старши учител по биология и здравно образование, преподаващ учебния предмет на френски език.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg